Jedan od ključnih standarda evropske medijske regulative tiče se zaštite dece. Svi mediji su dužni da u svojim programima poštuju prava dece i da ih štite od sadržaja koji mogu naneti štetu njihovom moralnom, intelektualnom i emotivnom razvoju. Istu obavezu sadrže i domaći medijski zakoni i novinarski kodeksi. Međutim, mediji u Srbiji se ne pridržavaju ovih odredbi i gotovo svakodnevno ih krše.
Na koji način mediji krše prava maloletnika i kako se roditelji nose sa ovim problemom? Ko je dužan da reaguje kada mediji emituju sadržaje štetne za razvoj dece? U kojoj meri nasilje i prostakluk sa TV ekrana utiču na svest i ponašanje maloletnih osoba?
Odgovore na ova pitanja nudi nova epizoda TV Mreže kroz priču “Pravo na medije”.
U emisiji govore: Kruna Savović, Saša Stefanović, Gordana Plemić, Nikola Popević, Dragan Popadić, Žan-Batist Kizen, Stevica Smederevac, Olivera Majdič.
Autor: Maja Divac.
TRANSKRIPT EMISIJE
Pravo na medije: Na koji način mediji krše prava dece
Jedan od najvažnijih standarda evropske medijske regulative odnosi se na zaštitu dece. Svi mediji su dužni da u svojim programima poštuju prava dece i da ih štite od sadržaja koji mogu naneti štetu njihovom moralnom, intelektualnom i emotivnom razvoju. Istu obavezu sadrže i domaći medijski zakoni i novinarski kodeksi. Međutim, mediji u Srbiji se ne pridržavaju ovih odredbi i gotovo svakodnevno krše prava dece.
Na koji način mediji krše prava maloletnika i kako se roditelji nose sa ovim problemom? Ko je dužan da reaguje kada mediji emituju sadržaje štetne za razvoj dece? U kojoj meri nasilje i prostakluk sa TV ekrana utiču na svest i ponašanje maloletnih osoba?
Mediji svakodnevno krše prava dece i maloletnika
Iako zakon izričito zabranjuje otkrivanje identiteta dece u medijskim sadržajima, kako direktno tako i indirektno, štampani i elektronski mediji svakodnevno krše njihovu privatnost.
U najdrastičnije slučajeve kršenja ovog prava u štampanim medijima spada izveštavanje o ubistvu pevačice Jelene Marjanović, tokom koga su iznošeneinformacije o njenoj maloletnoj ćerki. Zatim izveštavanje o monstruoznom ubistvu trogodišnje devojčice iz Zaječara, kao i o nestanku i smrti dečaka iz Banatske Subotice za koga je kasnije utvrđeno da se utopio, a za čiju su smrt mediji optuživali i njegovog mlađeg brata koji je, suprotno svim pravilima, danima bio centralna figura novinskih napisa.
Kruna Savović, Advokatska kancelarija Živković – Samardžić: ”U medijima bi trebalo da se uklone svi podaci, uključujući čak i imena roditelja, dakle da se dete u potpunosti učini neprepoznatljivim,kakone bi trpelo posledice po svoja prava.“
Ceo transkript čitajte na OVOM LINKU: