TALENTI, portret mladog naučnika: Ovu emisiju TV Mreže napravile su naše buduće kolege, sa Fakulteta političkih nauka. Počinjemo pričom o Nikoli Tepiću. Ovaj srednjoškolac iz Beograda nedavno je osvojio medalju iz oblasti zaštite životne sredine na Olimpijadi mladih naučnika u Turskoj. Njegova glavna ideja je da unapredi rast i razvoj biljaka putem veštačkog đubriva. U srednjoj školi u koju ide nema dovoljno prostora za naučno usavršavanje, pa svoje ideje razvija na Fakultetu za fizičku hemiju uz pomoć mentora. Profesionalno se bavi i plesom. U portretu ovog mladog naučnika Snježana Vidačković otkriva kako se stvara nauka, ali i koja odricanja i teškoće prate naučna dostignuća.

DRŽAVA, kako se naukom bave istraživači posle Petnice: Da bi mladi ljudi mogli da se bave naukom i ostvaruju rezultate kao Nikola, potrebno je i da država prepozna njihovo mesto u razvoju nauke i omogući im da se usavršavaju. Jedan od načina da se nauka približi mladima jeste osnivanje i negovanje istraživačkih centara. Petnica kod Valjeva decenijama omogućava mladima da nauci pristupe na nesvakidašnji i zanimljiv način. Kako država može da pomogne mladima da se bave naukom i kako se danas naukom bave oni koji su se usavršavali u Petnici, u priči Nadje Komnenić i Nenada Kovačevića.

MEDIJI, nauka u medijima: Mediji najčešće izveštavaju o mladim naučnicima tek kada osvoje nagrade na međunarodnim takmičenjima. Za razliku od svetskih medija u kojima postoje redovne rubrike o nauci i tehnologiji, domaći mediji retko promovišu mlade naučnike. Sa druge strane, publika vrlo malo zna da i srednjoškolci u Srbiji pišu za naučne časopise i na taj način učestvuju u popularizaciji nauke. Anka Kovačević i Aleksandra Miletić istraživale su kako mediji izveštavaju o nauci, kako se prave specijalizovane naučne emisije, ali i kako funkcionišu naučni časopisi „Mladi fizičar” i „Elementi”.