PG Mreža o Kosovu
PG Mreža na Kosovu, o unutrašnjem dijalogu
PRVI PRILOG - 19.03.2018, unutrašnji dijalog i kosovski Srbi
DRUGI PRILOG -...
FILHARMONIJA, muzičari na Kosovu
O kosovskoj kulturnoj i muzičkoj sceni skoro da ne znamo ništa. Tako na primer u Prištini već 15 godina postoji orkestar Kosovske filharmonije. Šta je ovih dana na repertoaru ovog orkestra i kako je danas biti muzičar na Kosovu, za Dnevnik Mreže govore, ali i sviraju članovi Kosovske filharmonije. Za TV Mrežu Boban Trajković.
KOSOVO, život srpskih medija
Većina srpskih radio i TV stanica koje danas rade na Kosovu, pokrenute su posle rata i to uglavnom u seoskim sredinama tj. svuda gde su živeli preostali Srbi. Program na srpskom jeziku na Kosovu danas proizvodi šest televizija, a neke od njih posetila je nedavno naša TV ekipa. U kakvim uslovima rade i sa kojim se izazovima svakodnevno susreću naše kolege gledamo u prilogu Bobana Trajkovića.
KOSOVSKI TENISERI, pripreme za Dejvis kup
Krajem prošle godine Kosovo je primljeno u Medjunarodni olimpijski komitet, a ovog proleća poziv kosovskim sportistima da se priključe medjunarodnim takmičenjima stigao je i od Fibe. Poslednji u nizu priznanja upućen je nedavno Teniskom savezu, sto znači da ćemo već od sledeće godine kosovske tenisere gledati u Dejvis kupu. O tome koliko je beli sport popularan na Kosovu i ko su kosovski šampioni u tenisu gledamo u prilogu Bobana Trajkovića.
KOSOVO, izgubljeni u prevodu
Srpski i albanski jezik na Kosovu imaju ravnopravan status, tako barem piše u svim važnim kosovskim dokumentima. Kakva je situacija u stvarnosti i u kolikoj meri kosovske institucije poštuju jezička prava Srba, gledamo u prilogu Bobana Trajkovića.
NESTALI SA KOSOVA, i dalje se ne zna sudbina 1.700 ljudi
Drugu godinu zaredom u Beogradu se u organizaciji nevladinog sektora održava festival „Miredita dobar dan” na kojem se predstavlja kosovska kulturna scena, ali i otvaraju neke od najtežih tema u odnosima dva društva. Sa debate „Dekonstrukcija zajedničke prošlosti”, održanoj u okviru festivala poručeno je da je pitanje nestalih osoba ključno za normalizaciju odnosa izmedju Prištine i Beograda. Priča Biljane Đogić.
GORANCI, Gora krajnji jug Kosova
Nekada su bili poznati kao puškari i stočari, a danas ih znamo kao naše vredne komšije poslastičare i buregdžije; ovog proleća naša TV ekipa posetila je Gorance u Gori, na krajnjem jugu Kosova; i to za njihov najveći praznik za Djurdjevdan. O tradiciji i običajima Goranaca ali i o izazovima u kosovskom drustvu sa kojima se suočava ova mala zajednica gledamo u prilogu Bobana Trajkovića.
PRIZREN, primer organizovanog povratka i problemi povratnika
Jedini primer organizovanog povratka Srba u neki grad na Kosovu za sada se može videti samo u Prizrenu. Proteklih nekoliko godina u ovom gradu je sredstvima kosovske vlade i stranih donatora obnovljeno tridesetak srpskih kuća. Šta je to što otežava povratak na Kosovo, koji su najveći izazovi i problemi sa kojima se suočavaju povratnici, gledamo u prilogu Bobana Trajkovića.
POLICIJSKA AKADEMIJA, obuka za policajce u Vučitrnu
U bivšoj socijalističkoj Jugoslaviji bilo je šest srednjih policijskih škola, od toga dve su bile u Srbiji, u Sremskoj Kamenici i u Vučitrnu na Kosovu. Naša TV ekipa je nedavno bila na Kosovu i tom prilikom je posetila Akademiju za javnu bezbednost u Vučitrnu gde se danas obučavaju budući kosovski policajci.
KOSOVO, srpski policajci u kosovskim uniformama
Jedan od najizazovnijih delova Briselskog sporazuma tiče se integracije radnika MUP-a Srbije u kosovski sistem. Dokle se stiglo sa ovim procesom i da li su svi srspki policajci zadužili nove kosovske uniforme, proveravao je Boban Trajković.